Pozycjonowanie lokalne: czy local SEO to strategia dla Ciebie?

Na temat tego, czym jest pozycjonowanie regionalne powstało już wiele wyczerpujących artykułów i przewodników. W bardzo dużym skrócie można określić je jako zbiór działań on-site (optymalizacja) i off-site (link building), mających na celu poprawę widoczności witryny w ramach określonej geolokalizacji. To słowem wstępu. Teraz, skupmy się na kwestiach praktycznych, czyli krótkiej analizie, czy local SEO jest odpowiednie dla Twojej biznesu oraz jak możesz na nim zyskać.
Myśl globalnie – działaj lokalnie! 

Wyniki Google z roku na rok stają się coraz bardziej spersonalizowane. Jednym z istotnych czynników, który ma wpływ na SERPy jest właśnie geolokalizacja. Pozycjonowanie lokalne – zwłaszcza na poziomie optymalizacji strony – w znacznym stopniu różni się od globalnego. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków odpowiedz sobie na kilka pytań.   

1. Posiadasz siedzibę lub oddział firmy w mieście, w którym chcesz się pozycjonować?
2. Działasz stacjonarnie i/lub chcesz dotrzeć do odbiorców skupionych w niedalekim sąsiedztwie lub obrębie aglomeracji?
3. Prowadzisz małą lub średnią działalność?
4. Jesteś przedstawicielem branży popularnej lub łatwo dostępnej, do której klienci nie docierają z innych województw czy drugiego końca Polski?

Jeśli na wszystkie lub większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że pozycjonowanie lokalne jest odpowiednim miejscem na rozlokowanie Twojego budżetu marketingowego. Strategia ta nie okaże się jednak opłacalna w przypadku znanych marek i międzynarodowych koncernów. Także portale, blogi i sklepy zajmujące się wyłącznie sprzedażą internetową nie powinny pozycjonować się w ramach jednego miasta.

Regionalnie: mniejszy koszt – większy zysk?

Local SEO procentuje wyższymi pozycjami strony po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz z nazwą miejscowości. W długofalowym ujęciu korzyści z tych działań to także promocja biznesu w obrębie miejsca jego funkcjonowania oraz budowanie świadomości marki. Dzięki tej strategii dotrzesz do grupy docelowej i być może prześcigniesz konkurencję. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kwestii z perspektywy klienta właściwie najważniejszej – finansach. Pozycjonowanie lokalne wymaga zwykle mniejszego nakładu pracy niż pozycjonowanie globalne. Z tego względu osiągnięcie i utrzymanie zadowalających pozycji w regionie generuje mniejsze wydatki i pozwala przeznaczyć część budżetu na inne formy reklamy.

                                                                                                         
Dowiedz się więcej na temat pozycjonowania lokalnego.

Na temat tego, czym jest pozycjonowanie regionalne powstało już wiele wyczerpujących artykułów i pr…

1 Komentarze

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz

Nowsza Starsza