Jakie czynniki wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

Algorytm działania wyszukiwarki Google już od lat stanowi prawdziwą zagadkę i przedmiot badań specjalistów SEO. Zadanie to dodatkowo utrudnia fakt jego regularnych aktualizacji i modyfikacji oraz pilnie strzeżona tajemnica, odnośnie większości wytycznych pozycjonowania.

Określa się, że wyszukiwarka uwzględnia około 200 czynników wpływających na pozycje stron. Choć ich pełna lista nigdy nie została upubliczniona, to na podstawie wypowiedzi pracowników koncernu i obserwacji badaczy, można nieco przybliżyć arkana pozycjonowana oraz elementy determinujące miejsca w czołówce.

Skupmy się dzisiaj na kilku kwestiach, które w największym stopniu mogą pomóc Twojej domenie znaleźć się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Content is the King 
To temat, któremu nie bez znaczenia poświęca się od jakiegoś czasu wiele uwagi. Unikatowa i potencjalnie odpowiadająca użytkownikowi treść, stanowi jeden z filarów wysokich pozycji w wynikach organicznych. Google starannie selekcjonuje strony, klasyfikując je według przydatności i trafności w stosunku do konkretnego zapytania. To właśnie skuteczność i przystępność uczyniła firmę absolutnym monopolistą na tle innych wyszukiwarek internetowych.

Tworząc treści należy skupić się na potrzebach i oczekiwaniach grupy docelowej. Teksty formułowane w sposób przystępny i nieoczywisty staną się unikatowe i chętniej linkowane przez użytkowników.

Słowa kluczowe
Stanowią element nierozerwalnie połączony z content marketingiem. Istotne jest ich odpowiednie rozmieszczenie i zagęszczenie oraz dopasowanie do treści. Umieszczanie fraz w nagłówkach, tytułach i opisach meta description może skutecznie poprawić widoczność strony, pod warunkiem, że nie przesadzimy z ich nagromadzeniem. Nienaturalne i często pojawiające się słowa kluczowe to bardzo szybki sposób na obniżenie pozycji lub nałożenie filtra.

Struktura adresów URL 
Pozostając w temacie słów kluczowych – ich obecność ma także istotne znaczenie dla nazw domen i adresów podstron. Przyjazny adres URL jest mile widziany zarówno z punktu widzenia optymalizacji, jak i użytkowników. Jego przejrzysta struktura to przede wszystkim szansa dla robotów Google na znalezienie słów kluczowych i sprecyzowanie tematyki strony. Wśród użytkowników wzbudza z kolei zaufanie oraz stanowi nośnik informacji o tym, co znajduje się na danej podstronie.

Szybkość ładowania strony 
To czynnik szczególnie istotny z punktu widzenia internautów, zwłaszcza tych, korzystających z urządzeń mobilnych. Czasochłonne ładowanie się strony może stanowić bodziec do jej opuszczenia, co zaś przekłada się na jej UX, czyli w uproszczeniu – satysfakcję użytkownika. Funkcjonalność i użyteczność ma duży wpływ na ruch na stronie oraz decyzję o tym, czy internauci zdecydują się ją ponownie odwiedzić. To z kolei przekłada się na autorytet witryny, będący ważnym czynnikiem oceny jakości.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych 
Dane statystyczne z ubiegłego roku dowodzą, że niemal połowa globalnego ruchu w Internecie jest wygenerowana przez użytkowników urządzeń mobilnych, z czego zdecydowaną większość stanowią posiadacze telefonów komórkowych. W związku z tym, obecnie optymalizacja pod kątem tych urządzeń stanowi jeden z czynników wpływających na ogólną pozycję w rankingu, co oficjalnie ogłosiła firma Google.

Obecność danych strukturalnych
 
To dodatkowe informacje, umożliwiające robotom interpretację zawartości i struktury strony. Mogą występować w postaci grafik, opinii, miniatur, daty publikacji czy też ceny produktu. Ich obecność ma wpływ zarówno na widoczność w wyszukiwarce, jak i pomoc użytkownikowi w znalezieniu konkretnych danych.

Wiek domeny 
Jego udział w wynikach wyszukiwania to dla wielu osób kwestia sporna. Jednak faktem jest, że im starsza domena, tym wyższy współczynnik zaufania ze strony Google, przekładający się często na lepszą pozycję. Wyjątek stanowią domeny linkowane linkami o niskiej wartości, których kupno nie przełoży się na spektakularny wynik w rankingu wyszukiwań.

Pozyskiwanie linków 
Na koniec zatrzymajmy się na chwilę w temacie odnośników. Wartość linków przychodzących z roku na rok poddawana jest coraz większym wątpliwościom. Z drugiej strony codzienna praktyka w branży pokazuje, że umiejętny link building nadal ma znaczenie dla pozycji stron. W tej kwestii warto zdać się na pomoc specjalistów, gdyż przypadkowym linkowaniem można zagwarantować swojej witrynie nie tylko niższe pozycje, ale także wykluczenie z wyników wyszukiwania.

Przedstawione powyżej czynniki stanowią wyłącznie ułamek wszystkich, istotnych dla wyników wyszukiwania. To subiektywny ranking, który może znaleźć realne odzwierciedlenie w poprawie widoczności serwisu. Warto jednak pamiętać, że pozycjonowanie stron jest procesem rozłożonym w czasie i wymagającym nieustannych udoskonaleń, by dotrzymać kroku aktualizacjom algorytmu. Jeśli omówione w artykule zagadnienia są dla Ciebie niejasne, chętnie pomożemy Twojej witrynie w osiągnięciu zadowalających pozycji w rankingu stron internetowych.

Algorytm działania wyszukiwarki Google już od lat stanowi prawdziwą zagadkę i przedmiot badań specj…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza