10 tajników webwritingu, których nie znasz – a powinieneś! Część 2

Wróćmy do tematu copywritingu, który nakreśliliśmy w poprzednim wpisie. Poruszyliśmy już kwestię długości, zwięzłości i przejrzystości tekstu, rozmieszczenia treści oraz znaczenia tytułu i leadu. Pora przybliżyć kilka innych ważnych zagadnień, które w nie mniejszym stopniu wpływają na odbiór i atrakcyjność naszych publikacji.Pamiętaj, że istotny jest nie tylko sam warsztat autora, ale także kwestie czysto techniczne. Jako osoba pisząca do internautów powinieneś odznaczać się umiejętnością analitycznego myślenia i zdolnością wizualizacji tekstów. Wszystko to pomoże Ci zbudzić zainteresowanie i zintegrować się z oczekiwaniami odbiorców.

#6 Pomyśl o przydatności tekstu
Podejmuj tematy, które szczególnie zainteresują Twoją grupę docelową. Postaw na kwestie zawsze aktualne i uniwersalne lub porusz na forum zagadnienie, o które często pytają Cię użytkownicy. Staraj się unikać kontrowersyjnych treści lub formułuj je w formie pytań, prowokując czytelników do dyskusji.

#7 Linkuj rozsądnie
Hipertekst jest tym, co wyróżnia Internet na tle mediów analogowych i nadaje mu wręcz nieskończony wymiar. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy zarzucają mu rozpraszanie uwagi i prowokowanie czytelnika do opuszczenia witryny.

Linki będą mocną stroną Twojego tekstu jeśli je każdorazowo wyróżnisz i umieścisz z umiarem. Dziel się tylko tymi, które prowadzą do zaufanych źródeł. Nie zapominaj też o dokładnym opisaniu miejsca, do którego wiedzie odnośnik. Stosuj linki rekomendujące inne artykuły na Twojej witrynie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na zatrzymaniu użytkownika na stronie.

#8 Zwracaj się bezpośrednio do czytelnika

Internet rządzi się własnymi prawami. Jedno z nich to swoboda w komunikacji. Jeśli chcesz nawiązać nić porozumienia zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy. Rób to w pierwszej osobie liczby pojedynczej lub mnogiej, zadawaj mu pytania i nie bój się używać trybu rozkazującego. W ten sposób nakłonisz go do działania i unikniesz zbędnych konwenansów.

Opisując towary, usługi lub snując opowiadanie, postaw na czasowniki. Ich obecność w tekście nada mu dynamiczności i plastyczności oraz doskonale pobudzi wyobraźnię. Poza tym czasowniki wzmacniają konwersacyjność tekstu, prowokując czytelnika do dyskusji.

#9 Wzbogać tekst o inne środki przekazu
To bardzo ważny element, wpływający na atrakcyjność Twoich postów i artykułów. Odpowiednio dobrana grafika, animacja czy film potrafią nie tylko zainteresować użytkownika, ale także wzmocnić atuty oferowanego przez Ciebie produktu lub usługi.

Ruchomy obraz to coś, co szczególnie sprawdza się w mediach społecznościowych i z roku na rok zyskuje na popularności. Nie wystarczy, że w sposób ekspresywny napiszesz o prężnej działalności firmy. Postaraj się to także pokazać!

#10 Bądź systematyczny
Regularna aktywność w sieci to podstawowa i często najtrudniejsza w realizacji kwestia. Mając słomiany zapał szybko stracisz czytelników i obniżysz wiarygodność strony.

Skrupulatnie publikując posty nie tylko wzbudzisz zaufanie, ale także nawiążesz kontakt z czytelnikiem, a Twoja marka, produkt lub usługa utkwią mu w pamięci. Nie od dziś wiadomo, że chętniej sięgamy po to, co już dobrze znamy lub o czym przynajmniej słyszeliśmy. Pamiętaj, że odpowiadanie na komentarze jest równie ważne co konsekwencja i systematyczność w zamieszczaniu treści.


Reasumując powyższe zagadnienia, można łatwo dojść do wniosku, że webwriting i SEO copywriting wymaga od nas gruntownej znajomości środowiska internetowego i permanentnego zaangażowania. Za jego pośrednictwem możesz zbudować potęgę marki lub całkowicie zniechęcić do niej użytkowników. Jeśli czujesz, że tworzenie tekstów w rzeczywistości wirtualnej nie jest Twoją mocną stroną, lepiej zdaj się na doświadczenie osób, które robią to na co dzień.

Wróćmy do tematu copywritingu, który nakreśliliśmy w poprzednim wpisie. Poruszyliśmy już kwestię dł…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza