10 tajników webwritingu, których nie znasz – a powinieneś! Część 1

Prowadzisz stronę internetową, bloga firmowego lub fan page'a? Język polski nie jest Ci obcy, w szkole miałeś bardzo dobry z wypracowań, ale czytelnicy całkowicie ignorują Twoją aktywność w Internecie? Czas zastanowić się, co robisz źle.Wbrew temu, co uważa część osób, webwriting wcale nie jest najprostszą dziedziną. Nie wystarczy poprawnie pisać, by stworzyć dobry tekst i wzbudzić reakcję internautów. Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest też znajomość mechanizmów panujących w sieci oraz umiejętność ich wykorzystania.

#1 Ogranicz treść
Szacuje się, że tekst w formie elektronicznej powinien być nawet o 50% krótszy od swojego drukowanego odpowiednika. Długi artykuł wymaga poświęcenia większej ilości czasu, a to właśnie za jego oszczędność tak cenimy źródło wiedzy, jakim jest Internet.

Pisz zwięźle i staraj się umieszczać tylko konkretne (i sprawdzone!) informacje.

#2 Stosuj zasadę odwróconej piramidy
Eyetracking to badanie, polegające na śledzeniu aktywności gałki ocznej na ekranie komputera. Ze względu na precyzyjny wynik i dużą ilość informacji, coraz częściej korzystają z niego marketingowcy i agencje SEO.

Doświadczenia dowodzą, że przeglądając strony internetowe nasz wzrok skupia się na górnej partii tekstu, szczególnie na jego lewej stronie. Umieszczaj więc najistotniejsze informacje na początku artykułu, zaś szczegóły i wątki poboczne rozwiń w jego dalszej części. Dzięki temu zdążysz zaintrygować czytelnika i przekazać mu to na czym Ci zależy.

#3 Stwórz klikalny tytuł
Ta zasada ma ścisły związek z poprzednią. Tytuł jest pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę w tekście. Jeśli jest nieatrakcyjny, istnieje duża szansa, że Twoi Klienci nie zdecydują się nawet na jego kliknięcie. Dlatego nigdy nie pozwalaj na to, by był dziełem przypadku!

#4 Nie zapomnij o leadzie
To drugi ważny element tekstu, zaraz po tytule. W leadzie powinieneś wprowadzić odbiorcę w temat i rozbudzić jego ciekawość. Możesz też zadać czytelnikowi konkretne pytanie. Lead może zawierać statystyki lub być napisany w formie opowiadania. Ważne, by był ściśle związany z tematyką tekstu.

#5 Zadbaj o przejrzystość tekstu 
50 miliseksund. Właśnie tyle czasu potrzebujemy, by określić czy dana strona jest wartościowa.

Nieczytelny blok tekstu, przesycony znakami typograficznymi to gwarancja tego, że internauta straci ochotę na dalsze czytanie, a Ty stracisz potencjalnego Klienta.
  • Dziel tekst na akapity 
  • Nie zapominaj o nagłówkach 
  • Stosuj wyliczenia

Prowadzisz stronę internetową, bloga firmowego lub fan page'a? Język polski nie jest Ci obcy, w…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza