Jak budować zaufanie w social media

Zaufanie to wielka rzecz zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Media społecznościowe to doskonałe narzędzie do budowania zaufania pomiędzy klientem, a marką. Kiedy chcemy kupić coś, z czym nie mieliśmy wcześniej styczności, lub kiedy chcemy skorzystać z nieznanej nam dotychczas usługi szukamy informacji o marce, czytamy opinie, kierujemy bezpośrednie pytanie do działu obsługi i oczekujemy niemalże natychmiastowej odpowiedzi. W ten sposób zaczyna się rodzić zaufanie. Zaufanie należy budować przez cały czas. Cały czas pojawiają się przecież nowi konsumenci, wracają dawni klienci. O ile zaufanie to proces ciągły, o tyle stracić je można w kilka chwil, bardzo często bezpowrotnie. Jak do tego nie dopuścić?

#1 Szczerość
Szczerość to podstawa każdej relacji. Kiedy raz zostaniemy przyłapani na kłamstwie, możliwe, że już nigdy w pełni nie odzyskamy zaufania. Należy przyznawać się do popełnionych błędów. W Internecie nic nie ginie, a konkurencja dba, aby każda pomyłka odbiła się echem w branży. Zamiast usuwać niechciane komentarze, lepiej się do nich odnieść, wyjaśnić sytuację, przeprosić.

#2 Konsekwentność
Bycie konsekwentnym w swoich działaniach, sposobach komunikacji jest kolejnym elementem na drodze budowania zaufania. Wszystkie podejmowane inicjatywy, uleganie trendom powinny być spójne z misją marki.

#3 Rozmowa
Rozmowa powinna być dwukierunkowa. Odpowiadaj na komentarze, tweety, wiadomości prywatne, odpisuj na maile. Nie wahaj się zapytać, czego konsumenci oczekują od marki. Takie rozmowy często rodzą nowe pomysły, ciekawe rozwiązania i przede wszystkim sprawiają, że klienci czują się komfortowo i ufają.
Odpowiedzi powinni być unikalne, aby klient poczuł się wyjątkowo, a nie jak jeden z wielu. Do każdej osoby należy podejść indywidualnie, ponieważ każdy ma inne potrzeby i oczekiwania.


Zaufanie jest kluczem do budowania marki. Sprawi, że klienci chętnie wrócą, aby ponownie skorzystać z usługi, kupić produkt, zapytać się o radę, rozwiać wątpliwości. 

________
Dowiedz się więcej więcej na temat marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych.

Zaufanie to wielka rzecz zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Media społecznościowe to dos…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza