Audyt mediów społecznościowych

Czy słyszałeś kiedyś o audycie social media? O tym jak się go przeprowadza i co ma na celu? Dotychczas mieliście okazję poczytać wyłącznie o audycie stron internetowych, który jest najważniejszym elementem pozycjonowania.


O audycie stron internetowych pisaliśmy już wcześniej tutaj. Dzisiaj zajmiemy się badaniem profili mediów społecznościowych. Aktualne informacje na profilu oraz prawidłowe zarządzanie kontem na bezpośredni wpływ na ruch na Twojej stronie. Jeżeli liczba przekierowań z social media na stronę nie jest według Ciebie zadowalająca powinieneś podjąć stosowne kroki, aby ten ruch zwiększyć.

#1 CO? KTO? GDZIE? JAK?
Stwórz arkusz, do którego będziesz miał szybki dostęp. Udokumentuj w nim swoją działalność w social media, wypisując kilka podstawowych, ale istotnych informacji. Przede wszystkim wypisz wszystkie portale razem z linkami, na których jest obecna Twoja marka. Wypisz nazwiska wszystkich osób, które mają dostęp do konta i które nim zarządzają. Warto także raportować jak zmienia się liczba Twoich obserwujących, fanów i kiedy ostatnio aktualizowałeś swoje profile. Inne przydatne informacje w audycie to kwestie dotyczące prowadzenia płatnych kampanii reklamowych, rodzaju publikowanych treści i sposobie na angażowanie fanów.

#2 PRZESTRZEŃ WOKÓŁ MARKI FIRMOWEJ
Kiedy spiszesz wszystkie istotne informacje na temat swojej działalności warto przyjrzeć się konkurencji. Aby zobrazować jak ona działa wykonaj podobne zestawienie dla kilku firm o podobnej działalności. Skup się na tych najlepszych. Nie przejmuj się jeżeli nie uda Ci się odpowiedzieć na wszystkie pytania. To normalne, że nie będziesz znać osób mających dostęp do poszczególnych profili. Skup się na wypisaniu wszystkich portali, na których konkurencja działa i na tym jak funkcjonuje.

#3 MIERZ I BADAJ
Ok, mamy już opisaną własną działalność i działalność konkurencji. Nadszedł czas, aby w naszym arkuszu zaplanować dalszą strategię rozwoju i kreowania wizerunku. Zastanów się na czym Ci najbardziej zależy i jak zamierzasz ocenić czy Twoje działania przyniosły oczekiwany skutek. Prościej mówiąc wybierz wskaźniki, które Ci na to pozwolą. Może to być liczba fanów (obserwujących), przekierowanie z social media na stronę, sprzedaż, zaangażowanie obserwujących (komentarze, polubienia, udostępnienia, itd.) czy inne wzmianki w sieci. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka doskonałych narzędzi do monitorowania Internetu i mediów społecznościowych.

#4 WYZNACZAJ CELE
Jeżeli mamy wyznaczone wskaźniki trzeba ustalić co mamy nimi mierzyć. Należy wyznaczyć sobie cel swoich działań w mediach społecznościowych. Cele możesz ustalać na podstawie dotychczasowych wyników. Kolejnym sposobem jest ustalanie celów opierając się na wynikach konkurencji, lub w oparciu o ROI.

#5 POWTARZAJ SIĘ
Nie chodzi wyłącznie o stworzenie strategii działań. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie jej w harmonogram codziennych aktywności w social media. Taki audyt powinno się przeprowadzać regularnie, aby na bieżąco obserwować postęp lub w gorszym przypadku, regres. Jeżeli nie obserwujesz postępu swojej pracy zastanów się nad zmianą strategii, zmień wskaźniki lub sposób wyznaczania celów.

____________________________
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat mediów społecznościowych lub potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami.

Czy słyszałeś kiedyś o audycie social media? O tym jak się go przeprowadza i co ma na celu? Dotych…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza