Real-time marketing

Coraz częściej słyszy się o real-time marketingu, coraz częściej widzi się w sieci przykłady jego wykorzystywania jednak zjawisko to nie jest niczym nowym. Techniki real-time marketingu powstały w latach 90' i początkowo były wykorzystywane w bankowości detalicznej, inwestycyjnej oraz przez firmy telekomunikacyjne.

Strategie marketingowe

Dzięki mediom społecznościowym zatarła się granica pomiędzy konsumentami, a markami. Nie chodzi o komunikację, a o komunikowanie się. Social media to budowanie relacji, rozmowa z konsumentami. Dzisiejszy real-time marketing idzie o jeden krok dalej. Z jego pomocą marki pokazują spójność z panującymi trendami, dzielą się doświadczeniem oraz wykorzystują go, aby być w centrum wydarzeń.

Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że informacje rozprzestrzeniają się szybciej niż kiedykolwiek. Teraz nie musimy czekać do najbliższego wydania wiadomości czy kolejnego wydania dziennika, aby się o czymś dowiedzieć. Dzięki chociażby Twitterowi o jakimś wydarzeniu dowiadujemy się już kilka chwil po akcji. Nierzadko szybciej niż w radiu czy specjalnym wydaniu informacji. To właśnie z uwagi na tę szybkość ludzie korzystają z social mediów. Ludzie chcą rozmawiać o wydarzeniach w momencie kiedy one się dzieją, a nie nawet kilka godzin później nie wspominając o dniu później.

Działania marketingowe w czasie rzeczywistym odnoszą się, jak sama nazwa wskazuje, to tego co dzieje się w danym czasie jednak zgodnie z charakterem naszej dotychczasowej działalności i obecną grupą docelową. Istnieją dwa rodzaje real-time marketingu. Jeden wymaga nakładu pieniędzy, oba wymagają poświęcenia czasu. Pierwszy rodzaj jest tym najbardziej rozpoznawalnym i opiera się na zawartości treści. Może to być tworzenie wideo, grafik czy wpisów, które bezpośrednio odnoszą się do aktualnych wydarzeń. Nie chodzi o dublowanie treści. Ważne, aby cała otoczka do wiadomości, którą chcesz przekazać nawiązywała do czegoś, co jest aktualnie popularne. Jednak nie należy zapominać, że tworzenie contentu związanego z wielkim wydarzeniem czy tematem to wszystko. Włączanie się w real-time marketing wiąże się z tworzeniem konwersacji. Ten rodzaj marketingu może być kosztowy i zająć dużo czasu, ponieważ po pierwsze należy śledzić na bieżąco sytuację w sieci, a po drugie w krótkim czasie należy stworzyć odpowiedni content (grafika, wideo).

Drugi rodzaj real-time marketingu nic nie kosztuje, wymaga jednak czasu. Nie trzeba tworzyć treści zgodnych z panującymi trendami, wystarczy włączać się do konwersacji. W zasadzie jest to obserwowanie i włączanie się w aktualne rozmowy. Bardzo przydatne w tym celu jest monitorowanie social media, aby szybko reagować na pojawiające się charakterystyczne zwroty związane z działalnością marki.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której prowadzimy sklep internetowy z kawą. Ktoś na Twitterze właśnie napisał, że brakuje mu energii, potrzebuje mocy. Wystarczy, że wychwycimy takiego tweeta i szybko na niego odpowiemy proponując na przykład jakieś próbki kaw. Profit gwarantowany.


Jeżeli stwierdziłeś, że działalność Twojej marki mogłaby uprawiać real-time marketing musisz znaleźć osoby odpowiedzialne za obserwację aktualnej sytuacji w wirtualnym świecie. Kiedy już podjąłeś decyzję i masz odpowiedzialne za te działania osoby powinieneś wiedzieć, że nie musisz, a wręcz nie należy włączać się we wszystkie akcje. Należy znaleźć odpowiednią drogę do zaangażowania swojej grupy docelowej, bo to właśnie o to tutaj chodzi.  


Jeżeli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Coraz częściej słyszy się o real-time marketingu, coraz częściej widzi się w sieci przykłady jego …

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza