Popularne portale społecznościowe

Z każdym dniem przybywa nowych użytkowników mediów społecznościowych, którzy pozostawiają w sieci petabajty danych każdego dnia. Część portali społecznościowych w ostatnich miesiącach odnotowała znaczny wzrost popularności. Przyjrzyjmy się im i poznajmy ich krótką historię. FACEBOOK- to ciągle najpopularniejszy portal społecznościowy. W ramach funkcjonowania portalu użytkownicy mogą publikować zdjęcie (tworzyć z nich albumy), filmy, wiadomości, łączyć się w grupy i sieci, a także korzystać z aplikacji będących własnością facebooka. Rok temu liczba użytkowników na całym świecie wynosiła około miliarda. Co więcej każdego miesiąca ludzie wrzucają ponad miliard zdjęć oraz 10 milionów filmów. Portal powstał 4 lutego 2004 roku. 4 lata temu mogliśmy w kinach oglądać film „The Social Network”, który opowiada historię powstania. Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg jest obecnie najmłodszym miliarderem na świecie. Od maja 2008 uruchomiona została polska wersja językowa serwisu, jednak nie należy zapominać, że rozbudowana wyszukiwarka dostępna jest wyłącznie po zmianie języka na amerykański angielski.

TWITTER- mikroblog, na którym można publikować wiadomości do 140 znaków. Nazwa portalu wzięła się od angielskiego słowa tweet, czyli ćwierkanie. Opublikowana wiadomość pojawia się w profilu użytkownika, a także wszystkim osobom, które dany profil obserwują. Publikowanie na Twitterze to tweetowanie, a wiadomość to tweet. Na portalu popularne jest tagowanie za pomocą „#” (np. #talemeu), a także oznaczanie konkretnych profili poprzeż użycie „@” (np. @talemeu). Portal powstał w 2006 roku. Założycielami są Jack Dorsey, Ev Williams i Biza Stone. Od momentu powstania Twitter był 3 razy atakowany przez hakerów. Portal jest popularny wśród celebrytów, polityków oraz dziennikarzy. Ponado można tam znaleźć konta redakcji, czasopism, instytucji państwowych, firm, ośrodków medycznych.

PINTEREST- powstał stosunkowo niedawno jednak ostatnio zaczyna bić rekordy popularności, swoje konta zakłada coraz więcej użytkowników. Portal powstał w marcu 2010 roku. Założycielami są: Ben Silbermann, Paul Sciarra oraz Evan Sharp. Nazwa wywodzi się od 2 angielskich słów: pin- przypinać oraz interest- zainteresowania. Portal opiera się na kolekcjonowaniu i grupowaniu na tablice fragmentów stron internetowych, a dokładniej zdjęć znajdujących się na poszczególnych stronach. Od 18 grudnia 2013 roku dostępna jest polska wersja językowa.

INSTAGRAM- fotograficzny serwis społecznościowy działający na systemach Android, Windows Phone oraz iOS. Umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, dodawanie do fotografii filtrów, a także publikowanie na innych popularnych portalach społecznościowych. W 2012 roku serwis został kupiony przez Facebooka. 9 grudnia 2012 roku wyłączono wsparcie dla Twittera, na którym wyświetlały się zdjęcia publikowane na IG. Autorami projektu są Kevin Systrom oraz Mark Krieger.

SNAPCHAT- to pomysł Evan Spiegel, Reggie Brown i Bobby Murphy. Wiadomości tworzone na Snapchacie to snapy. Może to być zdjęcie, filmik, tekst lub odręczne rysunki. Robiąc snapa ustawiamy jego długość, czyli przez ile sekund nasz odbiorca będzie mógł go oglądać. Po przekroczeniu czasu snap jest kasowany i nie ma ponownej możliwości zobaczenia go. Ponadto na Snapchacie jest także dostępny chat, dzięki któremu możemy pisać do poszczególnych osób z naszej listy kontaktów.

FOURSQUARE- założony w 2008 roku przez Dennisa Crowley'a i Naveena Selvaduari'ego. Geolokalizacyjna aplikacja dzięki, której możemy sprawdzić polecane miejsca w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy. Jednocześnie sami możemy oceniać konkretne miejsca np. restauracje, muzea, parki. Aplikacja umożliwia także robienie check-in, czyli meldowania się w danym miejscu.

 

SWARM- to wydzielona od Foursquare aplikacja za pomocą, której także meldujemy się w konkretnych miejscach. Z tą różnicą, że Foursquare nastawiony jest na szukanie ciekawych miejsc w okolicy, w której obecnie się znajdujemy, a Swarm polega na odnalezieniu (sprawdzeniu) naszych znajomych w pobliżu.


LIKNEDIN- portal społecznościowy nastawiony na poszukiwanie kontaktów zawodowo-biznesowych. Założony w 2002, a uruchomiony w 2003 roku serwis został założony przez Reida Hoffmana, Allen Blue, Konstantina Guericke'a, Erica Ly'a oraz Jean-Luca Vaillanta. Obecnie strona dostępna jest w 20 wersjach językowych. Portal umożliwia prowadzenie social networkingu online. W swoim profilu możemy wpisac obecne i wcześniejsze miejsce pracy, ukończone szkoły, kursy, zdobyte doświadczenie i certyfikaty, a także wiele innych istotnych informacji. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na szukanie nowych pracowników właśnie za pomocą LinkedIn.Więcej informacji znajdziesz na https://www.talem.eu/obsluga-mediow-spolecznosciowych

Z każdym dniem przybywa nowych użytkowników mediów społecznościowych, którzy pozostawiają w sieci …

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza