Badania eye trackingowe

Eye tracking to śledzenie ruchu gałek ocznych. Jest to czynność, z wyjątkiem snu, którą wykonujemy na okrągło. Patrzenie jest naturalną częścią ludzkiego zachowania. Przyczyniło się to do powstania badań eye trackingowych, które są wykorzystywane w medycynie, psychologii, ergonomii, ale także i w marketingu. 

Eye tracking stał się kluczowym elementem w sprawdzaniu użyteczności stron internetowych. Badanie pokazuje natychmiastową reakcję użytkownika, dzięki czemu można w niemalże dokładny sposób opisać kilka ludzkich skłonności dotyczących przeglądania stron internetowych, a przede wszystkim:
  • co najbardziej przykuwa uwagę
  • gdzie powinny być umieszczone najważniejsze treści na stronie

Przeprowadzone dotychczas badania pokazują, że w przeciągu kilku sekund oczy osób przeglądających strony internetowe poruszają się z niezwykłą szybkością po całej stronie. Jednak wzór miejsca, w których gałki oczne skupiają się najbardziej przypomina literę F. W pierwszej kolejności czytelnik przegląda tekst standardowo od strony lewej do prawej. Ten ruch gałek ocznych tworzy górną część naszego F. Następnie wzrok przeskakuje w dół i znowu od lewej strony gałki oczne rejestrują elementy znajdujące się na stronie, jednak tym razem ruch ten jest krótszy. Ten element to dolna część litery F. Ostatnia część to przeglądanie lewej części strony w ruchu pionowym. To trzon litery F.
Nie zawsze na ruch gałek ocznych składają się 3 komponenty tworzące literę F. Czasami użytkownicy czytają nie 2, a 3 części i wtedy wzór bardziej przypomina E niż F. Czasami jest to L (lub L odwrócone) jednak najczęściej ruch tworzy wzór litery F.
Można z tego wyciągnąć następujące wnioski:
  • Użytkownicy nie przeglądają wszystkich elementów na stronie od strony lewej do prawej, a przeskakują pomiędzy kolejnymi elementami.
  • Wzrok najczęściej skupia się na lewej stronie i to właśnie tam powinny znaleźć się najważniejsze informacje.
  • Badania pokazują, że użytkownicy skupiają się na treściach powyżej linii zanurzenia i nie zawsze są skłonni do przewijania strony w dół. To także cenna informacja jak umieszczać teksty i informacje na stronie.

Badania eye trackingowe dostarczają nam dwie najważniejsze informacje:
  • mapy fiksacji, czyli mapę kolejno przeglądanych elementów na stronie oraz czas ich oglądania,
  • mapy cieplne, czyli ukazanie konkretnych elementów stron, na których najdłużej skupiał się wzrok odbiorcy

Eye tracking to śledzenie ruchu gałek ocznych. Jest to czynność, z wyjątkiem snu, którą wykonuj…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza